Virginia
Virginia
Stát Virginia se nachází na východním pobřeží Spojených států amerických. Oficiálním státem USA se Virginia stala v roce 1788 jako desátý stát v pořadí. Sousedí s pěti dalšími americkými státy – na jihu jsou sousedy Virginie státy Severní Karolína a Tennessee, na západě Kentucky a Západní Virginia a na severu stát Maryland. Hlavním městem státu Virginia je město Richmond.
Východní pobřeží Severní Ameriky bylo prozkoumáváno evropskými kolonisty již od konce patnáctého století. Oblast zátoky Chesapeake byla v 16. století předmětem zájmu Španělů, ale první stálé sídlo zde založili Britové v roce 1607. Britská královna udělila práva na pozemky soukromé společnosti London Company, ovšem po jejím bankrotu v roce 1624 se území stalo královskou kolonií. V rámci boje anglických kolonií o nezávislost na Británii byla Virginia jednou z hlavních “revolučních” sil. Po vyhlášení nezávislosti se Virginia stala desátou kolonií v pořadí, jež ratifikovala ústavu Spojených států, a v roce 1788 se stala oficiálním státem USA.
Po geografické stránce je Virginia velmi rozmanitá – plochá a částečně bažinatá pobřežní část se čtyřmi velkými řekami ústícími do zátoky Chesapeake se směrem na západ mění do oblasti zvané Piedmont, kopcovité a úrodné části státu. Dále na západ se nachází pohoří Blue Ridge, kde je i nejvyšší bod Virginie – Mt. Rogers s nadmořskou výškou 1743 metrů.
Na většině území Virginie panuje vlhké subtropické klima, jež se ve vyšších polohách mění na vlhké kontinentální s trochu nižšími teplotami. Velký vliv na počasí zejména na východě a jihovýchodě státu má Atlantický oceán. Letní nejvyšší průměrné teploty dosahují v metropoli Richmondu zhruba 32 stupňů Celsia, zimní denní teploty se pohybují okolo 7 stupňů, v noci pak klesají lehce pod nulu. Virginia je na jedné straně poměrně častým terčem hurikánů přicházejících z Atlantického oceánu, na druhé straně není výjimkou ani velmi drsné zimní počasí a značné sněhové srážky, zejména ve vyšších polohách na západě státu.
Ekonomika Virginie je dnes velmi diverzifikovaná. Zemědělství, dříve hlavní sektor hospodářství, je dnes svým významem až za průmyslem a službami; hlavními zemědělskými komoditami jsou drůbež, mléčné výrobky a tabák. Z minerálů se ve Virginii nacházejí naleziště uhlí, dále se těží kámen a produkuje štěrk či cement. Z průmyslu jsou důležité i výroba dopravních prostředků či chemický průmysl.
Hlavním městem Virginie je město Richmond s více než 200 tisíci obyvateli; spolu s okolními městy tvoří aglomeraci s více než 1,2 miliony rezidenty. Největším samostatným městem je Virginia Beach se zhruba 500 tisíci obyvateli.
Hlavní město Virginie – Richmond
Hlavním městem státu Virignia je město Richmond. Založeno bylo v roce 1737 a od roku 1780 je hlavním městem Virginie. Dnes je Richmond čtvrtým největším městem státu s více než 200 tisíci obyvateli.
Město bylo založeno Williamem Byrdem v roce 1737 a v roce 1780 sem bylo z přímořského Williamsburghu přesunuto hlavní město kvůli své výhodnější lokaci blíže středu státu. Po americké válce o nezávislost se Richmond rychle vyprofiloval jako průmyslové centrum. V průběhu americké občanské války byl Richmond hlavním městem Konfederace a také proto častým předmět zájmu armády Unie a značná část města v průběhu války vyhořela.
Dnes je Richmond obchodním a dopravním centrem, zejména centrem tabákového trhu a průmyslu. K pamětihodnostem patří Capitol z roku 1785 navržený Thomasem Jeffersonem či Washington Monument.
Zpět na jednotlivé státy USA.