Oklahoma
Oklahoma
Stát Oklahoma se nachází v samém středu Spojených států amerických. Oficiálním státem USA se Oklahoma stala v roce 1907 jako 46. stát v pořadí. Sousedí s šesti americkými státy – na severu s Coloradem a Kansasem, na západě má krátkou hranici s Novým Mexikem, naopak nejdelší sdílí na jihu s Texasem; východním sousedy Oklahomy pak jsou Arkansas a Missouri. Hlavním městem státu je město Oklahoma City.
Jako první evropští kolonizátoři zavítali do oblasti dnešní Oklahomy Španělé již v šestnáctém století, ale nevedlo to ke vzniku žádných stálých sídel. Půdu tak zabrali až Francouzi ve století sedmnáctém, kteří ji odprodali Spojeným státům v roce 1803 v rámci tzv. Louisiana Purchase. V rámci kolonizace východní části USA byly do oblasti Oklahomy v první polovině 19. století vysídleny kmeny domorodých Indiánů a vzniklo zde Indiánské teritorium. Po konci občanské války byla Oklahoma propojena železnicí a začali sem proudit ve větším množství i bílí osadníci. Západní část dnešní Oklahomy se stala oficiálním teritoriem Oklahoma (Oklahoma Territory) v roce 1890. Indiánské teritorium a teritorium Oklahoma pak byla sloučena do jednoho státu a v roce 1907 se Oklahoma stala 46. státem USA v pořadí.
Oklahoma je geograficky velmi rozmanitá; nacházejí se zde hned čtyři menší pohoří Ouachita Mountains, Wichita Mountains, Ozark Mountains a Arbuckle Mountains. Nejvyšším bodem Oklahomy je Black Mesa s nadmořskou výškou 1516 metrů.
Klima v Oklahomě vykazuje znaky kontinentálního podnebí, jež občas způsobuje velmi prudké výkyvy teplot a drsné počasí; časté jsou silné bouře i tornáda. Průměrné nejvyšší teploty v létě dosahují 32 stupňů Celsia, v zimě pak okolo 10 stupňů.
V tradičně zemědělské Oklahomě zůstává tato část ekonomiky stále velmi podstatná; bavlnu nahradily v důležitosti obiloviny, významný je i chov dobytka. Oklahoma je též bohatá na nerostné zdroje, hlavně uhlí a zejména ropu.
Hlavním a zároveň největším městem státu je Oklahoma City s téměř 600 tisíci obyvateli, dalším významným centrem státu je čtyřsettisícová Tulsa.
Hlavní město Oklahomy – Oklahoma City
Hlavním městem státu Oklahoma je město Oklahoma City. Osídleno bylo v roce 1889 a krátce po vzniku státu Oklahoma v roce 1907 se stalo jejím hlavním městem. Dnes má Oklahoma City více než 600 tisíc rezidentů.
Oklahoma City bylo osídleno v roce 1889 poté, co byla oblast dnešního města uvolněna státními úřady k osídlení. Město se rychle rozrůstalo a během následující dekády zdvojnásobilo počet obyvatel. V době, kdy byla Oklahoma přijata jako oficiální stát Unie, již počtem obyvatel Oklahoma City převýšila do té doby největší město Guthrie a stala se v roce 1910 hlavním městem nově vzniklého státu.
Počasí v Oklahoma City má subtropický charakter – léta jsou velmi horká s vysokou vlhkostí vzduchu; extrémní počasí však dokáže redukovat pro Oklahomu charakteristické větrné počasí. Přesto nejvyšší průměrné teploty v létě dosahují téměř 35 stupňů Celsia. Zimy bývají relativně mírné, kdy denní teploty v průměru vyšplhají k deseti stupňům. Srážky jsou nejčastější na jaře a na podzim; obvyklé jsou i prudké bouře, která někdy přerůstají do tornád.
Oklahoma City je známé jako důležitý farmářský trh; je to obchodní, průmyslové a finanční centrum státu a také jedno z center amerického ropného průmyslu. Nachází se zde řada pamětihodností a muzeí, např. Capitol, Státní historické muzeum či National Cowboy and Western Heritage Museum.
Zpět na jednotlivé státy USA.