Michigan

Michigan

Stát Michigan se stal oficiálním státem USA v roce 1837 jako dvacátý šestý v pořadí. Nachází se na severu Spojených států v oblasti Velkých jezer u kanadských hranic a sousedí s třemi dalšími americkými státy – na západě s Wisconsinem a na jihu s Indianou a Ohiem. Hlavním městem státu Michigan je město Lansing.

Oblast dnešního Michiganu byla historicky obývána domorodými obyvateli; první Evropané sem začali pronikat v první polovině 17. století a první stálé osídlení zde vzniklo v roce 1668. Pronikali sem zejména Francouzi a od druhé poloviny 17. století byla oblast Michiganu součástí Provincie Nová Francie. Po prohrané válce s Británií však provincie zanikla, území se dostalo pod nadvládu Británie a stalo se součástí britské Provincie Quebec. Ani po vzniku Spojených států nebylo o budoucnosti území jasno a USA tvrdě bojovaly s Británií i na počátku 19. století. V roce 1835 schválili obyvatelé území americkou ústavu a o dva roky později po vyřešení některých územních problémů se sousedními státy se Michigan stal oficiálním státem USA.

Michigan leží v severní části USA v těsné blízkosti Velkých jezer. Sestává ze dvou poloostrovů oddělených úžinou Mackinac, přes níž je od roku 1957 v provozu most, jenž výrazně podpořil rozvoj horního poloostrova. Poloostrovy jsou relativně ploché, nejvyšší bod Mount Avron se nachází v horní části a dosahuje výšky 603 metrů nad mořem. Oba poloostrovy jsou bohaté na řadu jezírek a řek.

Klima v Michiganu je charakterizováno jako kontinentální, jakkoliv zde existují dva odlišné regiony. Jižní a centrální část dolního poloostrova má teplejší klima s horkými léty a studenými zimami, zatímco v severní části dolního a na celém horním poloostrově panuje chladnější počasí s teplými ale kratšími léty a tuhé zimy. Na jihu dolního poloostrova tak průměrné nejvyšší letní teploty dosahují 29 stupňů Celsia, zatímco na severu státu zhruba o 5 stupňů méně. Podobné je to i v zimě, kdy průměrné nejvyšší teploty “vystoupají” na jihu na -6 stupňů, na severu pak pouze k -11. Zima je pak v celém Michiganu ve znamení sněhu, a to zejména v severní části státu.

Výroba se podílí tradičně zhruba třiceti procenty na ekonomické produkci státu, zejména pak výroba automobilů, jakkoli je tato momentálně zejména v Detroitu ve značné krizi. Z dalších druhů průmyslu je zastoupen zejména chemický či papírenský. Zejména dolní poloostrov je bohatý na minerály, a proto zde své zastoupení má i produkce železné rudy, písku či štěrku. Své místo v ekonomice státu má i lesnictví a rybolov.

Hlavním městem Michiganu je stodvacetitisícový Lansing, jakkoliv největší aglomerací je Detroit s více než 4 miliony obyvatel.

Hlavní město Michiganu – Lansing

Hlavním městem státu Michigan je město Lansing, jež se nachází v centrální části státu zhruba uprostřed dolního michiganského poloostrova. Město bylo osídleno v roce 1835 a od roku 1847 je hlavním městem státu.

Budoucí město bylo poprvé vyměřeno v roce 1835 dvěma bratry z New Yorku, kteří jej pojmenovali Biddle City. Po svém návratu do New Yorku, přesněji do města Lansing ve státě New York, se jim podařilo prodat parcely v neexistujícím městě některým místním obyvatelům. Poté, co tito dorazili na místo a zjistili, že byli podvedeni, přesto několik z nich v místě zůstalo a pojmenovali ho po svém původním městě Lansing.

V roce 1847 rozhodlo vedení státu Michigan o přesunu hlavního města z Detroitu do jiného města v centrální části státu. Vybrána byla velmi překvapivě právě vesnice Lansing, která měla v té době zhruba dvacet obyvatel… Krátce poté se město začalo pomalu rozrůstat a v roce 1859 již mělo město na tři tisíce obyvatel.

Později se zde, podobně jako v dalších městech Michiganu, začalo dařit automobilovému průmyslu a v roce 1897 zde vznikla první velká továrna Olds Motor Vehicle Company. Postupně se město transformovalo do města s čistě industriálním charakterem, jakkoli v několika posledních desetiletích došlo k určité diverzifikaci průmyslu.

Klima v Lansingu je charakterizováno jako vlhké kontinentální a je výrazně ovlivněno blízkostí Velkých jezer. Léta jsou velmi teplá a vlhká s nejvyššími denními teplotami v červenci okolo 29 stupňů Celsia. Zimy pak relativně studené, kdy v prosinci nevystoupí nejvyšší teploty v průměru přes nulu.

Zpět na jednotlivé státy USA.

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa