Michigan
Michigan
Stát Michigan se stal oficiálním státem USA v roce 1837 jako dvacátý šestý v pořadí. Nachází se na severu Spojených států v oblasti Velkých jezer u kanadských hranic a sousedí s třemi dalšími americkými státy – na západě s Wisconsinem a na jihu s Indianou a Ohiem. Hlavním městem státu Michigan je město Lansing.
Oblast dnešního Michiganu byla historicky obývána domorodými obyvateli; první Evropané sem začali pronikat v první polovině 17. století a první stálé osídlení zde vzniklo v roce 1668. Pronikali sem zejména Francouzi a od druhé poloviny 17. století byla oblast Michiganu součástí Provincie Nová Francie. Po prohrané válce s Británií však provincie zanikla, území se dostalo pod nadvládu Británie a stalo se součástí britské Provincie Quebec. Ani po vzniku Spojených států nebylo o budoucnosti území jasno a USA tvrdě bojovaly s Británií i na počátku 19. století. V roce 1835 schválili obyvatelé území americkou ústavu a o dva roky později po vyřešení některých územních problémů se sousedními státy se Michigan stal oficiálním státem USA.
Michigan leží v severní části USA v těsné blízkosti Velkých jezer. Sestává ze dvou poloostrovů oddělených úžinou Mackinac, přes níž je od roku 1957 v provozu most, jenž výrazně podpořil rozvoj horního poloostrova. Poloostrovy jsou relativně ploché, nejvyšší bod Mount Avron se nachází v horní části a dosahuje výšky 603 metrů nad mořem. Oba poloostrovy jsou bohaté na řadu jezírek a řek.
Klima v Michiganu je charakterizováno jako kontinentální, jakkoliv zde existují dva odlišné regiony. Jižní a centrální část dolního poloostrova má teplejší klima s horkými léty a studenými zimami, zatímco v severní části dolního a na celém horním poloostrově panuje chladnější počasí s teplými ale kratšími léty a tuhé zimy. Na jihu dolního poloostrova tak průměrné nejvyšší letní teploty dosahují 29 stupňů Celsia, zatímco na severu státu zhruba o 5 stupňů méně. Podobné je to i v zimě, kdy průměrné nejvyšší teploty “vystoupají” na jihu na -6 stupňů, na severu pak pouze k -11. Zima je pak v celém Michiganu ve znamení sněhu, a to zejména v severní části státu.
Výroba se podílí tradičně zhruba třiceti procenty na ekonomické produkci státu, zejména pak výroba automobilů, jakkoli je tato momentálně zejména v Detroitu ve značné krizi. Z dalších druhů průmyslu je zastoupen zejména chemický či papírenský. Zejména dolní poloostrov je bohatý na minerály, a proto zde své zastoupení má i produkce železné rudy, písku či štěrku. Své místo v ekonomice státu má i lesnictví a rybolov.
Hlavním městem Michiganu je stodvacetitisícový Lansing, jakkoliv největší aglomerací je Detroit s více než 4 miliony obyvatel.
Hlavní město Michiganu – Lansing
Hlavním městem státu Michigan je město Lansing, jež se nachází v centrální části státu zhruba uprostřed dolního michiganského poloostrova. Město bylo osídleno v roce 1835 a od roku 1847 je hlavním městem státu.
Budoucí město bylo poprvé vyměřeno v roce 1835 dvěma bratry z New Yorku, kteří jej pojmenovali Biddle City. Po svém návratu do New Yorku, přesněji do města Lansing ve státě New York, se jim podařilo prodat parcely v neexistujícím městě některým místním obyvatelům. Poté, co tito dorazili na místo a zjistili, že byli podvedeni, přesto několik z nich v místě zůstalo a pojmenovali ho po svém původním městě Lansing.
V roce 1847 rozhodlo vedení státu Michigan o přesunu hlavního města z Detroitu do jiného města v centrální části státu. Vybrána byla velmi překvapivě právě vesnice Lansing, která měla v té době zhruba dvacet obyvatel… Krátce poté se město začalo pomalu rozrůstat a v roce 1859 již mělo město na tři tisíce obyvatel.
Později se zde, podobně jako v dalších městech Michiganu, začalo dařit automobilovému průmyslu a v roce 1897 zde vznikla první velká továrna Olds Motor Vehicle Company. Postupně se město transformovalo do města s čistě industriálním charakterem, jakkoli v několika posledních desetiletích došlo k určité diverzifikaci průmyslu.
Klima v Lansingu je charakterizováno jako vlhké kontinentální a je výrazně ovlivněno blízkostí Velkých jezer. Léta jsou velmi teplá a vlhká s nejvyššími denními teplotami v červenci okolo 29 stupňů Celsia. Zimy pak relativně studené, kdy v prosinci nevystoupí nejvyšší teploty v průměru přes nulu.
Zpět na jednotlivé státy USA.