Jižní Karolina
Jižní Karolina
Jižní Karolína je jednou z původních třinácti kolonií, které vyhlásily nezávislost na Velké Británii. Oficiálně je státem USA od května 1788, kdy jako osmý stát v pořadí schválila ústavu Spojených států. Jižní Karolína leží na jihovýchodě USA a sousedí se dvěma státy – Severní Karolínou a Georgií. Hlavním městem státu Jižní Karolína je Columbia.
Dnešní Severní a Jižní Karolína byly původně jedinou britskou kolonií, ale v roce 1729 došlo k rozdělení. Spolu s dalšími 12 koloniemi vyhlásila v 70. letech 18. století nezávislost Velké Británii a po schválení ústavy Spojených států se v květnu 1788 stala oficiální státem USA. V roce 1860 byla Jižní Karolína prvním státem, jenž Unii opustil poté, co se prezidentem USA stal Abraham Lincoln. Po konci občanské války byla Jižní Karolína přijata zpět do Unie.
Jižní Karolína se nachází na východě Spojených států a je přímořským státem. Panuje zde vlhké subtropické podnebí, i když výše položená místa dále od pobřeží ztrácejí subtropický charakter. Léta jsou velmi teplá s vysokou vlhkostí vzduchu a denní teploty pravidelně stoupají nad třicet stupňů Celsia. Zimy bývají velmi mírné a to zejména pobřeží, kde noční teploty klesají maximálně k 5 stupňům.
Dále ve vnitrozemí bývá chladněji a ve vyšších polohách jsou k zaznamenání noční mrazíky. Jižní Karolína je náchylná na prudké letní bouře, jež občas přecházejí až do hurikánů; hurikánová sezóna trvá zpravidla do června do začátku listopadu.
Největším městem Jižní Karolíny je Columbia, jež je zároveň městem hlavním. Počet obyvatel zde dosahuje 130 tisíc; o něco méně rezidentů žije v Charlestonu a North Charlestonu.
Hlavní město Jižní Karoliny – Columbia
Hlavním městem Jižní Karolíny je město Columbia. Je největším městem Jižní Karolíny a nachází se v centrální části státu; počet obyvatel hlavního města dosahuje 130 tisíc.
Po prohlášení Jižní Karolíny oficiálním státem USA bylo taktéž uzákoněno vytvoření hlavního města nového státu Unie. Místo bylo vybráno tak, aby bylo co nejvíce ve středu státu. Columbia po svém vzniku rychle rostla, nejdříve díky vybudování říčního kanálu, jenž ji spojoval s Charlestonem, a v 19. století pak potřebný stimul pro rozvoj dodala železnice. Na konci americké občanské války byla Columbia téměř zničena a po válce ji čekala náročná obnova.
Columbia se nachází v centrální části státu na pomyslné linii rozdělující přímořskou rovinu se severní členitější částí státu. Panuje zde vlhké subtropické podnebí s velmi teplými a vlhkými léty, kdy teploty často stoupající až nad 35 stupňů jsou umocňovány velkou vlhkostí vzduchu. Průměrná nejnižší teplota v zimě je těsně nad bodem mrazu, a tak noční mrazíky zde nejsou velkou výjimkou.