GOLDEN GATE BRIDGE – most v San Franciscu

Slavný most Golden Gate Bridge se po svém otevření v roce 1937 okamžitě stal ikonou San Francisca. Tento most, charakteristický svou oranžovou barvou, mnozí návštěvníci považují za jeden z nejkrásnějších visutých mostů na světě.

Golden Gate Bridge se nachází v severní části San Francisca a spojuje město San Francisco s okresem Marin County. Před otevřením mostu bylo možno se na druhou stranu sanfranciské zátoky dostat pouze trajektem a obtížná přístupnost města byla brzdou v jeho rozvoji. Stavba mostu přes zátoku se dlouho zvažovala a nakonec byla zahájena v lednu 1933.

O čtyři roky později – v květnu 1937 – pak byl most, jehož stavba přišla na zhruba 35 milionů dolarů, slavnostně otevřen. Slavnosti spojené s otevřením mostu trvaly celý týden – nejdříve sloužil jen pro chodce a následně na něj byly vpuštěny i automobily.

Ze samotného mostu pak můžete vidět i slavnou věznici Alcatraz, a to po pravé straně směrem z města.

Pohled na most Golden Gate
Golden Gate Bridge

Informace o Golden Gate Bridge

  • Most je dlouhý 2,7 kilometru, z čehož 1,3 kilometru připadá na visutou část.
  • V době svého otevření se jednalo o nejdelší visutý most na světě.
  • Tento titul si Golden Gate udržel až do roku 1964, kdy byl v New Yorku otevřeli o několik metrů delší Verrazano–Narrows Bridge, který spojuje Brooklyn se Staten Islandem.
  • Most je široký 27 metrů a je na něm šest pruhů pro automobily a na každé straně jeden pruh pro pěší/cyklisty.
  • Most je vysoký 227 metrů a je natřen svou typickou oranžovou barvou, jež zajišťuje dobrou viditelnost v mlhách, které jsou pro oblast San Francisca a zejména sanfranciské zátoky tak typické.
  • Během stavby Golden Gate přišlo o život 11 dělníků.

Vyhlídky na most

Spatřit Golden Gate Bridge je možno z řady míst v San Franciscu i okolí – velmi oblíbené vyhlídky jsou na přístavních molech ve čtvrti Fisherman’s Wharf – jedním z nich je molo Hyde Street Pier, jež se nachází na severním konci ulice Hyde Street v blízkosti Ghiradelli Square, dalším pak známý Pier 39.

Mapa výhledů na Golden Gate Bridge
Mapa výhledů na Golden Gate Bridge

Téměř každou část města a tedy i Golden Gate Bridge lze pohodlně spatřit z věže Coit Tower, jež se nachází na vrcholku Telegraph Hill – jednom z mnoha typických sanfranciských kopců. Zajímavou alternativou pro nevšední pohled na Golden Gate je pohled z druhé strany – stačí přejet most směrem na sever a zahnout doleva do Marin Headlands, odkud je krásný výhled na most s pozadím San Francisca v dáli.

Pohled na most
Pohled na most z Point Cavallo – mapa zde

Pěší a cyklisti na mostu? Ano, ale pozor na vítr.

Vstup na samotný most je pro pěší a cyklisty zdarma; hlavní část vyhrazená pro chodce je na východní straně mostu, tedy směrem do zálivu. Cyklisté mají přístup na most 24 hodin denně (střídavě na východní a západní části mostu). Chodci pouze v denních hodinách od 5 hodin ráno do 18:30 (v době působnosti letního času až do 21:00 hod.). Při přípravě na vycházku po mostě je dobré pamatovat na dostatečné oblečení. Na mostě bývá často zima a velký vítr, zejména v letním období jsou velmi časté mlhy.

Autem po mostu
Přejezd autem po mostu

Pozor na mýtné na Golden Gate Bridge

Za jízdu automobilem po mostě zaplatíte mýto, a to pouze ve směru od severu na jih, tedy směrem do San Francisca. Výše mýtného závisí na systému platby, kterou si řidič vybere.

POZOR! Mýtné se již neplatí v hotovosti na mostě, jak tomu bylo dříve, ale elektronicky (případně v hotovosti na určených místech).

V zásadě existují tři možnosti, jak mýto zaplatit:

  • Zaregistrovat se do systému FasTrak a své konto nabít předem penězi, z kterých se při průjezdu mýtnou bránou požadovaný obnos – 6,25 USD – automaticky odečte. Pro zaregistrování do systému je třeba ještě zakoupit palubní jednotku (toll tag) za 25 USD, která je k dostání například v obchodech Safeway či Walgreens.
  • Další možností je zaregistrovat svou poznávací značku do systému Pay-By-Plate a přiřadit k ní kreditní kartu, ze které se bude po každém průjezdu strhávat příslušný obnos – v tomto případě 7,25 USD.
  • Nejjednodušší možností je neregistrovat se nikde a do dvou dnů od průjezdu na stránkách www.bayareafastrak.org vyplnit požadované údaje o průjezdu a jednorázově platební kartou zaplatit.

Platí mýtné i auta z půjčoven?

V případě, že si turisté půjčují automobil v místních půjčovnách, nabízejí téměř všechny speciální balíček, kdy se o zaplacení mýta postará sama autopůjčovna. Za tento komfort si autopůjčovny účtují denní poplatek (zpravidla od 2 do 4 USD), plus řidiči následně strhnou i částku odpovídající mýtu.

Doporučujeme se na platbu mýtného zeptat úředníka, se kterým podepisujete dokumenty týkající se půjčení auta, tzn. na letišti apod.

Pokud plánujete například pouze jeden přejezd mostu Golden Gate, bude pro vás výhodnější zaplatit mýto sami. Je však dobré na to myslet již při půjčení vozidla a ujistit se, zda mýtný balíček není připočítán k půjčovnému automaticky.

Na druhou stranu mýto se v Kalifornii platí i na jiných silnicích a mírný poplatek k půjčovnému tak může vyvážit starosti řidiče se zjišťováním, jakým způsobem mýto na různých silnicích zaplatit. Každopádně je vždy dobré na mýto myslet, díky moderním technologiím rozpoznávání registračních značek mýtu neujdete a případné pokuty po vás bude autopůjčovna vymáhat, či si je strhne přímo z kreditní karty.

Hustý provoz na mostu
Pohled na most z vyhlídky View Vista Point – mapa zde

Kdy se mýto na Golden Gate Bridge platí?

Dříve než se pustíte do dalšího čtení, tak si vysvětlíme, kdy mýtné na mostu Golden Gate zaplatíte a kdy nikoliv. Platí se vždy jen cesta do města. Cesta z města je zdarma.

Nejlépe to uvidíte na tomto obrázku.

  1. Pokud se chcete jen po mostu projet, podívat se na San Francisco z druhé strany zálivu, a pak se opět vrátit zpět do centra, tak mýto budete muset zaplatit. Platíte pouze jednu cestu zpět do města.
  2. Při své cestě ze severu přijíždíte do města, tak v tomto případě platíte mýtné.
  3. V případě, že opouštíte město a pokračujete dále na sever, tak mýto neplatíte!
Mýtné - poplatek za průjezd po mostu Golden Gate Bridge

JAK ZAPLATIT MÝTNÉ V HOTOVOSTI?

Celý proces je velmi snadný a není třeba se bát. Zde vám přesně popíšeme kam zajít, jaké informace budete potřebovat, co zmáčknout. Mýtné za jeden průjezd (směr do San Francisca) je 6,25 dolarů. Pokud budete po mostu z města odjíždět a nebudete se po něm vracet zpět, tak nic neplatíte!

  1. Dříve než vyrazíte poplatek zaplatit, tak si poznamenejte tyto informace:
  2. Najděte si prodejce, u kterého můžete platbu provést. Jedná se zejména o síť obchodů Walgreens, SAFEWAY, Costo Wholesale nebo pak vybrané čerpací stanice. Prodejní místa mají toto označení:
Místa označená

Kompletní seznam míst, kde lze poplatek za průjezd po mostu zaplatit, mapa zde, seznam ve formátu PDF najdete zde.

3. V prodejně najdete KIOSEK u pokladen.

JAK PROVÉST PLATBU NA KIOSKU

Na dotykové obrazovce vyberte volbu „TOLL PAYMENTS“.

placení mýtného na Golden Gate Bridge

Poté vyberte variantu „ONE-TIME TOLL PAYMENT FOR GOLDEN GATE BRIDGE“.

placení mýtného

Na další obrazovce zadejte pomocí klávesnice následující údaje. Pro vymazání údajů klikněte na červené tlačítko “Clear”.

placení mýtného

Po obrazovce se pohybujte zeleným tlačítkem NEXT.

  1. Zadejte číslo poznávací značky vozu.
  2. Pro potvrzení zopakujte číslo poznávací značky vozu.
  3. Uveďte zkratku státu (např.: CA – California, NV – Nevada atd.)
  4. Počet náprav je 2 (pokud nebudete mít náklaďák 🙂
  5. Počet placených jízd po mostě.
  6. Uveďte den první zpoplatněné jízdy po mostě. Pozor na tvar datumu MM/DD/YY, tzn. měsíc/den/rok, např.: 15. srpna 2013 je 08/15/13
  7. Tlačítkem “ADD TO CART” ukončete nákup.
  8. Kliknutím na “Check Out” proveďte platbu.

Zaplaťte a dostanete tuto účtenku, na které najdete údaje o vozu a platbě.

placení mýtného

VIDEA: PLACENÍ MÝTNÉHO NA MOSTĚ GOLDEN GATE

Malá ukázka jak zaplatit poplatek za průjezd po mostu.

Ze zpravodajské relace. Samotné povídání začíná v 18. vteřině záznamu.

OOPS! MOST JSME PŘEJELI A NEZAPLATILI

Pokud se vám podaří projet po Golden Gate Bridge bez zaplacení mýtného (platí jen pro směr do San Francisa), tak vám autopůjčovna s největší pravděpodobností poplatek dodatečně vyúčtuje a rovnou strhne z vaší platební karty. Je možné, že si přidá i nějaký manipulační poplatek, který může být až 30 dolarů, záleží na konkrétní autopujčovně.

Most v mlze
Pohled na most v mlze z místa Top of Four Vista Points – mapa zde

Proč má Golden Gate Bridge červenou barvu?

Jasný oranžovo-červený odstín mostu Golden Gate, známý jako „International Orange“, zvolili hlavní inženýr mostu Joseph Bearmann Strauss konzultační architekt Irving Morrow. Chtěli barvu, která by doplňovala přírodní prostředí a také poskytovala dobrou viditelnost v mlze, která často pohlcuje úžinu.

Morrow zvažoval několik dalších barev včetně šedé, černé a žluté. Nakonec si vybral International Orange, barvu běžně používanou v té době v leteckém průmyslu. Věřil, že poskytne nejlepší viditelnost a doplní přirozené okolí mostu.

Zajímavé je, že oranžová barva byla původně zamýšlena jako dočasná barva, používaná pouze při stavbě mostu. Dělnící a veřejnost si barvu ale tak oblíbila, že bylo rozhodnuto, aby se stala trvalou součástí návrhu mostu. Barva se od té doby stala synonymem pro Golden Gate Bridge a nyní je ikonickou součástí jeho identity.

Most není zlatý, tak proč název Golden Gate

Název „Golden Gate“ ve skutečnosti odkazuje na Golden Gate Strait, úzký vstup do Sanfranciského zálivu, který most překlenuje. V roce 1846 John C. Fremont, americký vojenský důstojník a průzkumník, pojmenovat průliv „Chrysopylae“, což znamená „Zlatá brána”. Jméno si vybral, protože věřil, že se průliv podobal vstupu do přístavu Byzantium, který byl známý také jako Zlatá brána.

Když Joseph Strauss most projektoval rozhodl se pojmenovat most Golden Gate Bridge na počest úžiny, kterou překlenuje. I když tedy most ve skutečnosti není „zlatý“, je pojmenován po průlivu Golden Gate, který je sám pojmenován pro svou podobnost s Golden Gate of Byzantium.

Oficiální stránky Golde Gate Bridge zde.

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa