Imigrační úředník USA: pohovor

V první řadě se při imigrační kontrole držte pravidla mluvit pravdu. Stejně tak jako jste pravdivě vyplnili formulář v letadle, tak ani při pohovoru s imigračním úředníkem se nevyplatí nějak pokřivovat skutečnost.

Stále mějte na paměti, že imigrační úředník má velké rozhodovací pravomoci a bez udání důvodu vás nemusí vpustit na území USA, a to i v případě, že máte schválenou registraci ESTA.

V tomto případě pak letíte obratem zpět domů. Nedávejte proto při imigrační kontrole úředníkům důvod proč vás do USA nevpustit, tzn. zkuste se na úředníka usmát, být příjemně naladěni a klidným hlasem odpovídat na otázky.

Po vystoupení z letadla vás čekají tyto tři kroky:

  1. imigrační kontrola u úředníka
  2. vyzvednutí zavazadel
  3. celní kontrola

Jak probíhá rozhovor s imigračním úředníkem?

Jeden imigrační úředník může být více zvídavý a pohovor se tak může protáhnout na 15 minut, u jiného úředníka jde imigrační kontrola jako po másle, na nic se vás neptá a jste raz dva vyřízení. Takže hodně záleží na štěstí, který imigrační úředník na vás zrovna vyjde.

Poté co vystoupíte z letadla a projdete spojovací chodbou dostanete se do haly, kde je jedna přepážka vedle druhé…to jsou imigrační úředníci.

V případě, že přiletí více letadel najednou, mohou se u imigračních úředníků vytvořit dlouhé fronty, takže po vystoupení z letadla se moc neloudejte.

Otázky u imigračního úředníka

Jak tedy pohovor u imigračního úředníka probíhá?

  • Připravte si cestovní pas a modrý formulář.
  • K okénku imigračního úředníka přistupujte samostatně. Pokud cestujete jako rodina, tak přistupte všichni společně. V případě, že cestujete společně s někým, kdo nemluví anglicky, opět přistupte společně a ten, který z vás mluví anglicky překládá.
  • Imigrační úředník se obvykle ptá na tyto otázky:
    • jak dlouho budete v USA – např. dva týdny
    • proč jedete do USA – turistika
    • jaké jsou vaše plány v USA – např. chcete navštívit San Francisco a národní parky USA
    • kolikrát jste byl v USA a kdy – nikdy/jednou v roce 2012
    • kde budete ubytováni – uveďte název hotelu/motelu (např. Motel 6)
    • znáte někoho v USA, pokud ano, jak jste se poznali
    • jaké je vaše zaměstnání – např. pracuji jako účetní
    • pokud je vás u okénka více, může padnou otázka, kdo to je za lidi a zda mluví anglicky
  • Po tomto “výslechu”, který se ale nemusí konat, vás požádá imigrační úředník o otisk prstu a vyfotí vás. Je to obdobná procedura, kterou jste už prošli při zařizování biometrického pasu.
  • Pokud patříte mezi osoby, které vyplňují bílý formulář VISA WAIVER (kdo vyplňuje tento bílý formulář?), tak jej předložte spolu s pasem imigračnímu úředníkovi. Do pasu vám úředník vloží útržek z bílého formuláře (to je ten, který jste vyplnili v letadle). Tento útržek nesmíte ztratit! Při odletu z USA jej budete vracet!
  • Dále vám imigrační úředník orazítkuje modrý formulář, který vám vrátí.

Tímto okamžikem pro vás úspěšně končí imigrační kontrola s úředníkem a máte povolený pobyt v USA na dobu tří měsíců a jdete si vyzvednout zavazadla.

…a co ten modrý formulář?

Až budete mít za sebou imigrační kontrolu u úředníka, tak vás čeká ještě celní kontrola, kde ale jen odevzdáte modrý formulář. Obvykle se na nic nevyptávají.

Standa Beran

Do USA pravidelně cestuje přes 25 let a po Americe najezdil téměř 100 000 km. Křížem krážem projel západ USA, miluje národní parky, majáky na pobřeží, hory, kalifornské pláže i tiché pouště. Prochodil New York a bílý písek z floridských pláží má v botech ještě teď. Radí turistům, jak naplánovat cestu do USA a od roku 2010 vede Facebokovou stránku o Cestování po USA, kde ho sleduje přes 11 000 fanoušků
Back to top button
Close

Detekovaný Adblocker

Milí čtenáři, rád bych vám připomněl, že veškerý obsah na webu je pro vás zcela zdarma. Chápu, že reklamy mohou někdy být rušivé, ale právě ony mi umožňují udržovat web živý a neustále aktualizovaný novým obsahem. Když používáte Adblocker, omezuje to možnost generovat příjmy, které jsou nezbytné pro pokračování v mé práci. Pokud byste byli tak laskaví a deaktivovali Adblocker při prohlížení stránek, velmi byste mi pomohli. Díky vaší podpoře můžu nadále nabízet kvalitní obsah bez poplatků. Samozřejmě se snažím zobrazovat reklamy citlivě a tak, aby co nejméně narušovaly váš zážitek ze čtení. Děkuji vám za pochopení a podporu. Vaše přízeň a zájem o mé stránky jsou pro mě nejcennější. S úctou a díky, Standa