Havaj
Havaj
Havaj se stala oficiálním státem USA jako 50. stát v pořadí, a tedy zatím poslední, v roce 1959. Je to jediný ostrovní stát USA a nachází se v Tichém oceánu zhruba čtyři tisíce kilometrů od pevninské části Spojených států. Hlavním městem Havaje je Honolulu, které se nachází na ostrově Oahu.
Předtím, než se Havaj stala oficiálním státem USA, existovalo v 19. století Havajské království. To bylo svrženo na konci 19. století a Havaj se na krátký čas stala nezávislou republikou. V roce 1898 byla Havaj anektována Spojenými státy a stala se jejich teritoriem. K oficiálnímu přijetí do Unie došlo až o šedesát let později v roce 1959, kdy se Havaj stala padesátým státem USA.
Havajské ostrovy byly zformovány tektonickou činností. Jedná se o soustroví; mezi největší ostrovy patří Hawai, Maui, Oahu, Kauai, Molokai a Lanai. Podnebí je na Havaji tropické, i když teploty nejsou tak extrémní zejména díky stálým větrům z východu. V letních měsících nejvyšší teploty stoupají nad třicet stupňů Celsia, ale příjemné klima zde panuje i v zimě, kdy teploty přes den dosahují i 25 stupňů. Lokální klima se místy značně odlišuje ostrov od ostrovu zejména v souvislosti s nadmořskou výškou, ale také i se směrem větru, kdy na návětrné straně bývá často odlišné počasí než na opačné straně ostrova.
Hospodářství Havaje bylo historicky spjato s rybářstvím (zejména lovem velryb), pěstováním různých plodin jako kávy, ananasu či cukrové třtiny, armádou a cestovním ruchem. Ten je v několika posledních dekádách hlavním tahounem ekonomiky tohoto ostrovního státu, který každoročně navštíví okolo 6 milionu turistů z celého světa.
Největším městem Havaje je hlavní město Honolulu, které se nachází na ostrově Oahu. Havaj je rozdělena do pěti okresů (Honolulu je jedním z nich) a další nižší územně správní celky již nemá.
Hlavní město Havaje – Honolulu
Hlavním městem Havaje je Honolulu, největší město tohoto krásného souostroví. Honolulu se nachází na třetím největším ostrově Havaje – Oahu a je hlavní vstupní branou všech turistů na Havaj.
Oblast dnešního Honolulu byla podle artefaktů obývána již v 11. století. V polovině 19. století, konkrétně v roce 1845, přesunul tehdejší král Havajského království hlavní město z Lahainy na ostrově Maui právě do Honolulu. I díky tomu se Honolulu stalo obchodním centrem souostroví a rychle se rozrůstalo. Dnes je Honolulu moderním městem se 400 tisíci obyvateli; širší oblast okolo Honolulu pak obývá téměř jeden milion rezidentů.
V Honolulu panuje tropické podnebí s dlouhými a relativně suchými léty. Honolulu se totiž nachází na závětrné straně a díky srážkovému stínu nezaznamenává takový objem srážek jako návětrná strana ostrova Oahu. Teploty se v průběhu roku výrazně nemění, v létě nejvyšší denní stoupají lehce nad 30 stupňů Celsia, v zimě pak pouze o čtyři stupně níže. Rozdíl je v objemu srážek, který je v zimě výrazně vyšší než v létě.
Zpět na jednotlivé státy USA.