Dopravní předpisy v USA
Řízení auta v Americe je podobné jako v Evropských zemích, ale přeci se najdou dopravní předpisy, které jsou v USA trochu rozdílné než jsme zvyklí, a tak si v tomto článku na ně posvítíme.
V USA se řídí vpravo a bezpečností pásy jsou povinné pro řidiče i spolucestující.
V USA je nejvyšší povolená rychlost různá stát od státu a je označena značkou s textem SPEED LIMIT (viz obrázek) nebo MAXIMUM SPEED. Obvykle je maximální povolená rychlost 104 km/h (65 mph), ale na některých dálnicích (freeway) je možné jet rychlostí 110 km/h (70 mph). Maximální povolenou rychlost důsledně dodržujte a její překračování ponechte místním.
Na některých dálnicích, a to zejména ve velkých městech (San Francisco, Los Angeles atd.) se můžete setkat s jízdním pruhem, který je označen symbolem diamantu (kosočtverce). V těchto pruzích je méně aut a mohou je využívat pouze vozy s více než jedním pasažérem.
Dopravní předpisy, číslování dálnic, silnic a mýtné
USA má velmi kvalitní dálniční síť a číslování silnic je v Americe velmi rozšířené. Pravděpodobně si lépe zapamatujete čísla silnic než názvy měst, přes které pojedete.
V USA jsou nejhlavnější silnice označeny písmenem I (jako Interstate) a číslem umístěném na červeno-modro-bílé značce (viz obrázek).
Mezistátní dálnice USA mohou být dlouhé tisíce mil a jsou číslovány sudými číslicemi v případě, že vedou z východu na západ či lichými číslicemi, vedou-li ze severu na jih Ameriky.
Hlavní dálnice USA jsou označeny dvěmi číslicemi (např. I-95), vedlejší dálnice mají v označení číslice tři (např. I-295).
Podobně je to i s většinou městských silnic, které vedou ze severu na jih či z východu na západ, a když vám někdo bude v Americe ukazovat cestu, pošle vás na východ či západ a pak doleva či doprava. Ale nebojte se, cesty jsou v USA velmi dobře označené.
Ve USA se na některých silnicích platí mýtné. Obvykle dostanete kartičku u turniketu při vjezdu a zaplatíte při výjezdu. Mýtné se též může platit na některých mostech či v tunelech, proto mějte vždy u sebe dostatek drobných.
Čáry rozdělující provoz v protisměru jsou žluté, čáry oddělující pruhy ve stejném směru jsou bílé. Pamatujte, nikdy a nikde nepřejíždějte plnou čáru!
Jízdní pruhy pro vícečlenné posádky – Carpools Lane
Na některých místech USA, zejména ve velkých městech, můžete narazit na vyhrazené jízdní pruhy pro auta, ve kterých jsou 2 a více cestujících. Tyto pruhy jsou obvykle volnější a jejich využití vás uchrání před postáváním v dopravních zácpách. Jejich použití je zdarma a neplatí se žádná známka.
Dopravní předpisy říkají, že jedinou podmínkou je počet cestujících, který musí být 2 a více.
V tomto videu vám ukážeme, proč se vyplatí tento pruh využívat. Velká města, jako například Los Angeles jsou známá svými dopravními zácpami, a proto určitě oceníte možnost projet bez problémů, zatímco ostatní stojí nebo jedou ve velmi pomalém tempu.
POZOR
Pokud jedete v carpoolu, tak je nutné respektovat plnou žlutou čáru po pravé straně, která říká, že není možné přejíždět z pruhu do pruhu. Jak se tedy dostanu do standardních pruhů? V dostatečném předstihu je před každou křižovatkou žlutá čára přerušena a v těchto úsecích je možné z carpoolu vyjíždět nebo naopak do něj vjíždět. Na videu toto uvidíte ve 36 vteřině.
Carpools jsou zaneseny i v GPS a navigace s nimi umí pracovat. V případě, že se na trase objeví úsek carpool, tak by vás měla navigace na tuto skutečnost upozornit, např. jako navigace TomTom, kterou jsme používali.
Vyzkoušejte si vaši navigaci.
Zvolte přípravu trasy, zadejte jízdu z Las Vegas do Los Angeles a zvolte nejrychlejší trasu. Není potřeba zadávat přesnou adresu, postačí jen centrum města. Pokud se vám na obrazovce objeví, hláška jako na obrázku, tak vaše navigace, respektive mapa informaci o carpoolech obsahuje.
V některých případech vás mohou carpools vyvést i mimo hlavní silnici, jak je vidět na videu níže. Nepanikařte! Jízdní pruh vás opět navede zpět. Obvykle je toto způsobenou terénní překážkou, nedostatkem prostoru pro další jízdní pruh apod.
Na videu můžete sledovat ukázku, jak vás carpool vede mimo hlavní silnici. Vy tak můžete projet bez větších problémů a zdržení až do místa, kde vás carpool vrátí zpět na dálnici. Při zvětšní videa můžete sledovat trasu i na mapě.
Americké čerpací stanice
Služby na čerpacích stanicích jsou všeobecně prvotřídní. Přestože se většinou jedná o samoobslužné stanice, vyjma států New Jersey a Oregon, obsluha je samozřejmostí. Na většině čerpacích stanic musíte za benzín zaplatit před tankováním. Na stránce Jak natankovat benzín v USA najdete více informací o problematice tankování benzínu v USA. Americký gallon jsou necelé 4 litry, přesně 3.785 litru.
Křižovatky v USA
Při cestách po USA můžete narazit na křižovatky, které mají ze všech čtyř stran značku STOP. Dopravní předpisy stanoví, že do křižovatky se vjíždí v pořadí, v jakém řidiči zastavili, tzn. kdo dřív přijel, ten dřív vjíždí.
Křižovatky tohoto typu jsou označeny nápisem 4-WAY nebo ALL WAY.
Semafory
Světla na semaforech skočí z červené přímo na zelenou, ale poté na žlutou, než se opět objeví červená. Blikající žlutá znamená “projíždějte s opatrností”. Blikající červená znamená úplné zastavení.
Pozor – semafory jsou umístěny až za křižovatkou. Pokud tedy zastavíte u semaforu, tak budete stát uprostřed křižovatky 🙂
V USA platí možnost odbočení vpravo, když svítí červená. Musíte zastavit v zatáčce a pokračovat, jestliže nejede žádné vozidlo zleva, či nepřecházejí chodci.
Předjíždění v USA
Před úsekem, kde je zakázáno předjíždět jsou umistěny značky s nápisem NO PASSING ZONE a na vozovce je mezi pruhy žlutá čára.
Parkování
Při parkování používejte vyhrazená parkoviště. Tato parkoviště jsou často kontrolována. Do parkovacích automatů se vhazují mince v hodnotě 5, 10 a 25 centů. Mějte vždy pár drobných po kapsách. Parkování ve velkých městech může stát 20 USD a více za den. V USA se též používají tzv. “Botičky”, či jiná zařízení, za jejichž odstranění zaplatíte 30 USD a více.
Omezení při parkování jsou v USA stanovena barevným označením obrubníků. Pokud je obrubník označen:
- červeně – parkování zakázáno
- žlutě – zóna k nakládání
- zeleně – parkování povoleno po dobu 10 minut a 5 minut v pracovní době
- modře – parkování vyhrazené pro tělesně postižené
Policie v USA
Dopravní předpisy jednoduše dodržujte a s policejními příslušníky vždy jednejte s úctou a s respektem. Jestliže za sebou uvidíte blikající výstražná světla, zabočte ke straně a zastavte. Nevystupujte z vozidla, vždy vyčkejte, až policista přijde k vám. Nepokoušejte se vtipkovat, být sarkastický, agresivní či dokonce napadnout policistu.
Pokuty
V některých státech je možné zaplatit pokutu na místě, což je obvykle levnější a rychlejší, než jít před soud.
Řidičský průkaz
Pamatujte, že u sebe musíte vždy mít řidičský průkaz, nájemní smlouvu, doklady od vozidla, pas či jiný identifikační průkaz. Jestliže váš řidičský průkaz není v angličtině, musíte mít také mezinárodní řidičský průkaz.
Dopravní předpisy v USA dětské sedačky vyžadují, ale jak kde
Zákony jednotlivých států USA se v otázce dětských sedaček liší. Stránka Child Car Seats vám prozradí, ve kterých státech USA je povinnost mít dětskou sedačku a za jakých podmínek. Nepodceňujte tuto povinnost.
Bezpečnostní pásy
Dopravní předpisy jsou v tomto nekompromisní. Vždy se připoutejte bezpečnostními pásy. Chrání vaše životy a dodržujete zákon.
Dopravní značky v USA
Výstražné značky v USA jsou obvykle znaky či obrázky na žlutém pozadí. Příkazové značky jsou černé znaky a texty na bílém čtverci či obdélníku. Směrové značky jsou zelené, turistické informativní značky hnědé a servisní značky modré.
Na amerických silnicích často narazíte na značky v textové podobě. Zde jsou ty nejčastější:
- PED XING – Přechod pro chodce (pedestrian crossing)
- YIELD – Dej přednost v jízdě
- BUMP – Hrbol
- SPEED ENFORCED BY AIRCRAFT – Helikoptéra s radarem pro měření rychlosti
- ONE WAY – Jednosměrná ulice
- WORK AREA – Pracovní zóna
Zde je několik příkladů značek, se kterými se setkáte během své dovolené v USA.