Arizona
Arizona
Arizona se stala státem USA v roce 1912 jako 48. stát v pořadí. Nachází se v jihozápadní části Spojených států a rozlohou se jedná o šestý největší stát v pořadí. Arizona má společnou hranici s Kalifornií a Nevadou a spolu s Utahem, Novým Mexikem a Coloradem je jedním z tzv. Four Corners států – jediných čtyř amerických států, jejichž hranice se střetává v jednom bodě.
Území dnešní Arizony se po získání nezávislosti Mexika v roce 1821 stalo součástí právě tohoto nově vzniklého státu. To se změnilo v polovině 19. století, kdy USA po mexicko-americké válce získalo oblast pod svou správu. V období americké občanské války byl poprvé použit název Arizona, která se v této době stala součástí Konfederace. Oficiálním státem USA se stala Arizona v roce 1912 až jako 48. v pořadí, tedy jako poslední z pevninské části Spojených států.
Podnebí v Arizoně je velmi variabilní, což souvisí zejména s rozdílnou nadmořskou výškou. V jižní části převládá pouštní podnebí s velmi mírnými zimami a horkými léty. V létě v této části Arizony teploty stoupají pravidelně nad čtyřicet stupňů Celsia; zimy jsou pak mírné a jen výjimečně klesají teploty pod nulu. Vzhledem k výrazně vyšší nadmořské výšce na severu Arizony jsou zde zimy mnohem chladnější a sníh zde není žádnou výjimkou.
V minulosti byla ekonomika Arizony tažena pěstováním bavlny, ale v dnešní době již Arizona není závislá na jednom sektoru a ekonomika tohoto státu je diverzifikovaná. V Arizoně jsou bohatá naleziště měděné rudy a těžba je zde značně rozšířena; Arizona se podílí zhruba dvěma třetinami na celkovém objemu produkce mědi v USA. Dalšími sektory přispívajícími k produktu Arizony jsou například doprava či cestovní ruch.
Největším a zároveň hlavním městem Arizony je Phoenix, který má zhruba 1,5 milionu obyvatel, i když metropolitní oblast okolo toho města čítá na 4 miliony rezidentů. Další z větších měst je zhruba půlmilionový Tucson, jenž se nachází 180 kilometrů jižně od Phoenixu a zároveň je sídlem University of Arizona.
Hlavní město Arizony
Hlavním městem Arizony je město Phoenix. S jedním a půl milionem obyvatel se jedná zároveň o největší město tohoto státu, přičemž celková aglomerace okolo města Phoenix čítá dokonce 4,3 milionu lidí; Phoenix je zároveň šestým nejlidnatějším městem celých Spojených států. Město bylo založeno v roce 1868 a hlavním městem Ariozny se stalo hned v roce 1912, tedy v roce, kdy se Arizona stala oficiálním státem USA.
K osídlení dnešního Phoenixu došlo krátce po konci americké občanské války v šedesátých letech 19. století. Město bylo pojmenováno Phoenix a založeno v roce 1868 v pouštní oblasti v říčním údolí. Rozvoj Phoenixu byl výrazně urychlen s rozšířením železnice v 80. letech.
Další rozvoj města přišel s ustanovením Arizony jako oficiálního státu USA a Phoenixu hlavním městem Arizony. I když byl v této době Phoenix menší než například Tucson nebo Prescott, byla mu dána přednost zejména díky jeho poloze v centrální části státu. Phoenix obě města v následujících dekádách “přerostl” a stal se jedním z největších měst celých Spojených států.
Phoenix se nachází v centrální části Arizony, zhruba v poloviční cestě z Tucsonu do Flagstaffu. Metropolitní oblast je známá pod názvem Valley of the Sun (údolí slunce). Phoenix leží v nadmořské výšce 340 metrů a na severu se dotýká poušti Sonora.
Okolo města leží několik menších pohoří, například McDowell Mountains, White Tank Mountains či Sierra Estrella, která ohraničují hranice města. Počasí je zde zejména v létě velmi extrémní, kdy teploty stoupají nad 40 stupňů Celsia. Zimy jsou povětšinou mírné až teplé a jen naprosto ojediněle teploty klesnou pod bod mrazu. Srážky jsou nejčastější v létě, kdy nastává monzunové období, ale nejsou vytrvalé.
Hlavním transportním bodem Arizony je letiště Phoenix Sky Harbor, kterým každoročně projde naa 40 milionů cestujících. Městem vedou dvě mezistátní dálnice – číslo 10 vedoucí z Kalifornie až na Floridu a od severu na jih pak Interstate číslo 17.
Zpět na jednotlivé státy USA.