Aljaška
Aljaška
Aljaška má mezi státy USA specifické postavení – spolu s ostrovní Havají nesousedí s žádným jiným státem USA. Nachází se v severozápadním cípu amerického kontinentu a je jednoznačně největším státem USA – zabírá zhruba pětinu celkové rozlohy. Aljaška se stala 49. státem USA v pořadí v roce 1959 a významná je zejména svou úžasnou přírodou a bohatými nalezišti ropy; jejím hlavním městem je Juneau.
Aljaška byla kolonizována nejprve Ruskem v 18. století, Rusku se však kvůli odporu domorodých obyvatel a rozlehlosti území nepodařilo Aljašku nikdy kompletně ovládnout. Zejména při pobřeží Rusové vybudovali několik osídlení a provozovali čilý obchodní ruch, například s kožešinami. V roce 1867 došlo k dohodě mezi USA a Ruskem o odkupu Aljašky za cenu 7,2 milionu dolarů. Tento obchod nenašel ve své době v USA příliš pochopení a doceněn byl až postupně.
Poprvé zřejmě již záhy, na konci 19. století, kdy na Aljašce díky objevení nalezišť propukla zlatá horečka, a následkem toho se během několika let počet obyvatel v této oblasti zdvojnásobil. Aljaška se stala americkým územím a teritoriem, ale cesta ke vzniku oficiálního státu Unie trvala téměř sto let. Postupně totiž Aljaška nabývala na významu, v souvislosti s globálními konflikty či studenou válkou se zvyšovala i její strategická hodnota. V šedesátých let pak byly na severu Aljašky objeveny bohaté zásoby ropy a výstavba transaljašského ropovodu a zahájená těžba výrazně přispěly k ekonomickému rozvoji regionu.
Vzhledem ke své poloze v blízkosti či dokonce za polárním kruhem se Aljaška vyznačuje často extrémními teplotami, a to zejména ve vnitrozemí. Krajina Aljašky je velmi rozmanitá – jsou zde vysoká pohoří a nachází se zde nejvyšší hora severní Ameriky Denali (Mount McKinley), řada ledovců, tisíce krásných jezer, rozsáhlé pusté pláně i husté lesy. Svůj typický domov zde nachází řada druhů divoké zvěře, např. hnědí či černí medvědi, losi či sobi.
Ropný průmysl je jedním z tahounů aljašského hospodářství. Z dalších odvětví je to rybolov, těžba dřeva či cestovní ruch. Aljaška je i přes extrémní počasí oblíbenou destinací návštěvníků z celého světa, zejména díky své unikátní přírodě a řadě národních parků.
Ekonomickým centrem Aljašky je oblast okolo největšího města Anchorage; v této aglomeraci žije zhruba polovina všech obyvatel státu. Řada velkých společností, zejména ropných, řídí své aljašské operace právě z Anchorage. Druhým největším městem je centrum vnitrozemí – Fairbanks, dále pak hlavní město Aljašky Juneau, jež leží v jihovýchodním cípu státu a je zajímavé tím, že do něj nevede žádná silnice.
Hlavní město Aljašky
Hlavním městem státu Aljaška je město Juneau. Toto zhruba třicetitisícové město leží v jihovýchodním cípu Aljašky a hlavním městem tohoto státu se stalo v roce 1906.
Oblast Panhandle, jak se jihovýchodní část Aljašky také nazývá, byla osídlena původními indiánskými obyvateli, kteří se v zálivu Gastineau věnovali zejména rybaření. První kolonizace Evropany proběhla na konci 18. století, ale první permanentní osídlení tu vzniklo až zhruba o sto let později díky zlaté horečce, jež na Aljašce na konci 19. století propukla. Město bylo založeno v roce 1880 dvěma zlatokopy – Joem Juneau a Richardem Harrisem. Jejich následovníci nejdříve město pojmenovali po druhém jmenovaném Harrisburg, aby bylo následně přejmenováno na definitivní Juneau.
Hlavním městem Aljašky byla původně Sitka; centrum obchodu původních ruských kolonizátorů. S úpadkem obchodu kožešinami poklesl i význam Sitky, a tak bylo v roce 1906 rozhodnuto o přemístění hlavního města více na sever do Juneau. Velmi brzy se však začaly objevovat snahy o další přesun, tentokrát do oblasti okolo rostoucího města Anchorage.
Tyto snahy v podstatě na Aljašce trvají dodnes. Hlavním důvodem je zejména špatná dopravní dostupnost, když do Juneau nevede žádná příjezdová silnice a dostat se tam dá pouze letadlem či lodí. Aljašští obyvatelé dokonce několikrát v referendu rozhodovali o přesunu a také ho i schválili. Problém však vyvstal s financováním nové federální infrastruktury, neboť nebyla obyvateli schválena emise dluhopisů pro tento účel. Hlavním městem tak nadále zůstává Juneau.
Díky existenci federálních úřadu je stát jedním z hlavních zaměstnavatelů v Juneau. Další příjmy má hlavní město z rybolovu a také z turistického ruchu, neboť přístav je častou zastávkou velkých výletních lodí.
Zpět na jednotlivé státy USA.