Arches národní park

Arches národní parkNárodní park Arches leží na jihovýchodě Utahu u města Moab poblíž řeky Colorado. V této oblasti najdete největší počet skalních oblouků a mostů nejen v USA, ale i na celém světě. Jako národní památka byla tato oblast vyhlášena v roce 1929 a ke změně na národní park došlo v roce 1971.

V Arches národním parku mají možnost turisté obdivovat v němém úžasu více než 2000 přírodních útvarů, a proto i tým webu návštěvu Arches vřele doporučuje!

Informační centrum najdete vedle vstupu do parku Arches u silnice č. 191. Jsou zde interaktivní výstavy, můžete zde zhlédnout informační filmy, součástí je i knihkupectví, kde můžete zakoupit knižní průvodce, mapy, DVD, pohlednice a další suvenýry. Park Arches je otevřen 24 hodin denně, 365 dní v roce. Otevírací doba informačního centra se liší dle sezony.

Zde najdete mapu Arches národní park ve formátu PDF, která vám pomůže při prvotní orientaci.
Nahlédněte i do informační brožury o Arches a blízkém okolí.

Arches národní park

Počasí v Arches národní park

Léto bývá horké, během měsíců červenec a srpen vás mohou zastihnout průměrné teploty 38 stupňů. Ke konci léta se vyskytují bouřky. O mnohem mírnější teploty jsou od října do května a pro návštěvu parku jsou měsíce září až květen nejpříznivější.

Ubytování v Arches národní park

UBYTOVÁNÍ - Arches park - Moab

Motely a hotely Arches park - Moab Motel 6 Arches park - Moab Hotely v Americe -  Arches park - Moab Motel Travelodge Arches park - Moab Motel 8 Super Arches park - Moab Motel Days Inn Arches park - Moab Hotely  Arches park - Moab Booking.com


V parku nenajdete žádné hotely ani motely, totéž platí i o restauracích a obchodech. Ubytování najdete ve městečku Moab, které leží přímo u Arches národního parku:

Kemp u Devils Garden je turistům přístupný celý rok. Neočekávejte zde příliš stínu. Několik míst v horní části mají výhled na hory La Sal Mountain. Od poloviny října do poloviny března není v kempu k dispozici voda. Arches národní park Jinak zde najdete piknikové stoly, grily a toalety, bohužel bez sprch. V období od března do října je polovina stanovišť určena pouze pro rezervace, proto se nejdříve optejte v informačním centru (u vjezdu do parku) na volná místa.

Hlavní turistická místa v Arches národní park

Arches národní park

Samotným parkem Arches vás provedou asfaltové silnice v celkové délce 36 km. Po projetí vstupní bránou vás čeká po 15 km křižovatka k Jižnímu a Severnímu okruhu. Pokud budete pokračovat dále, dojedete k Wolfe Ranch, kde najdete parkoviště odkud můžete vyrazit na 2,5 km dlouhou procházku k oblouku Delicate Arch. Stezka vám nabídne nádherné pohledy do krajiny, na jejímž konci je 150 metrů vysoký výstup k samotnému oblouku Delicate Arch. Jeho výška přesahuje 14 metrů, do šíře naměříte 11 metrů a svým ladným a perfektním tvarem byl ho předurčil k tomu, aby se stal symbolem parku i státu Utah. Arches národní park Pozdě odpoledne slunce zvýrazňuje zabarvení skal, a proto se doporučuje podniknout výlet k Delicate Arch v pozdním odpoledni.

Arches národní parkArches národní park

Window Section Arches národní park

Zhruba 1,5 km dlouhá cesta vás zavede k Turret Arch a poté k North a South Windows Arches, které jsou umístěné vedle sebe. Hezkou fotku získáte, pokud v hledáčku umístíte South Arch do oblouku North Arch, což dělá spousty turistů. Trasa není náročná a zvládne ji každý.

Při zpáteční cestě nezapomeňte na Double Arch, který je hned na druhé straně parkoviště.


Arches národní park

Devil´s Garden (Ďáblova zahrada) Arches národní park

Zde najdete kemp, který slouží jako výchozí bod k 8 km dlouhé trase ke skalním obloukům Privat, Partition, Landscape, Wall a dalším. Mezi největší mosty na světě se řadí Landscape Arch s výškou 32 metrů a šířkou 93 metrů.


Arches národní park

Fiery Furnace Arches národní park

V této oblasti narazíte na až 60 metrů vysoké skalní sloupy a úzké průchody, které při západu slunce doslova hoří rudou barvou. Od jara do podzimu se můžete zúčastnit výpravy s průvodcem, které správa parku pořádá.


Arches národní parkArches národní park

Balanced Rock Arches národní park

Tento úkaz je jeden z mnoha míst, kde se turisté často zastavují a fotografují. Dobře jej uvidíte nejen z cesty, která k němu vede, ale i ze samotné silnice.

Tipy pro fotografy v Arches národní park

fotografNárodní park Arches je rájem pro fotografy jak amatéry, tak profesionály. Pro získání hlubokých a barvami zářících fotek je nejlepší si počkat nízké ranní nebo odpolední slunce, které dodá skalám brilatní červenou barvu. Protrhané mraky dodají vašim fotkám hloubku.

Časné ranní hodiny jsou skvělý čas pro fotografování The Three Gossips, Turret Arch, Landscape Arch a Double O Arch. Naopak pozdní odpoledne je vhodné zejména pro Courthouse Towers, Balanced Rock, The Garden of Eden, North and South Windows a Delicate Arch.

mezera