Formulář ESTA USA za poplatek 14 $ - od 8. září 2010

Poplatek předpokládá zákon na podporu turistiky (Travel Promotion Act). Budou ho platit obyvatelé 35 zemí včetně Čechů, kteří cestují v systému ESTA a nepotřebují klasická papírová víza.

Poplatku jsou z bezvízových cizinců ušetřeni pouze Kanaďané. Zatím je vyřízení autorizace zdarma. Registrace přitom platí dva roky. Pokud se tedy některý z Čechů chystá do poloviny roku 2012 do Ameriky a chce se vyhnout dalším nákladům, měl by požádat o registraci už nyní.

Jak vyplnit ESTA formulář?

Cizinec, který požádá o registraci v internetovém systému ESTA formulář, zaplatí poplatek současně se žádostí, tedy přes internet. Platbu bude nutné provést platební kartou.

Poplatek budou platit Češi, kteří míří do Ameriky na turistické a služební cesty nepřesahující tři měsíce. Při delší cestě budou nadále muset žádat o tradiční (papírové) vízum a platit téměř 2500 korun.

ESTA formulář nahrazuje víza

Smyslem poplatku je získat peníze na nový úřad - Korporaci pro podporu turistiky. Korporace má propagovat cesty do Spojených států, a tak zvýšit příliv zahraničních turistů. Na to půjde deset dolarů. Zbývající čtyři dolary mají pokrýt administrativní náklady na ESTA.

Američané zatím nedokážou odpovědět na otázku, zda poplatek vrátí, pokud úředník přistěhovalecké služby cizinci vstup do země zamítne.

Jak vyplnit formulář ESTA USA - úvod

Občané ČR můžou od 17. listopadu 2008 cestovat do USA bez víz na turistické nebo obchodní cesty s maximální délkou 90 dnů. Česká republika je zahrnuta do do režimu Visa Waiver Program, což znamená, že občané už nemusí na cesty do USA žádat o vízum. Víza do USA byla nahrazena elektronickým systémem cestovních autorizacíESTA.

Termíny Visa Waiver Program a ESTA si zapamatujte, je možné, že se s nimi budete setkávat na letišti a i v letadle. Na otázku, zda jste občanem země zahrnuté do programu Visa Waiver Program kývněte ANO, taktéž kývněte na otázku, zda máte "ESTA", tedy pokud povolení ESTA skutečně máte :-)

Formulář ESTA - základní informace o povolení

  • formulář ESTA si vyřiďte nejméně tři dny před cestou do USA. Doporučuje se ale o povolení zažádat alespoň měsíc před cestou, tak abyste měli v případě zamítnutí žádosti dost času kontaktovat ambasádu USA v Praze a projít standardní procedurou udělování víz. Elektronická žádost ESTA by měla být vyplněna co nejdříve, jakmile budete znát vaše cestovní plány.
  • povolení ESTA je platné dva roky nebo po dobu platnosti vašeho pasu, pokud ten má platnost kratší než dva roky. Povolení ESTA není nadále platné, změníte-li jméno nebo občanství či pokud se změní Vaše odpověď na některou z „ano“ nebo „ne“ otázek v žádosti.
  • schválení či zamítnutí žádosti se vám ukáže na obrazovce obratem nejpozději však do 72 hodin

Další informace ohledně cestovního povolení ESTA najdete na stránce Otázky a odpovědi k žádosti a formuláři ESTA

ESTA...JEŠTĚ NEŽ ZAČNEME VYPLŇOVAT FORMULÁŘ

Vyplnění formuláře je jednoduché, takže se ničeho nebojte. Zabere to pár minut a je to zdarma (ke dni uveřejnění tohoto článku).

Při vyplňování formuláře ESTA dbejte pravidla - mluvte pravdu, pravdu a nic víc než pravdu. Lhaní do dotazníků či jiných úředních listin je v USA považováno za trestný čin a může se vám to hrubě vymstít.

Ještě než začnete s vyplňováním formuláře ESTA USA, připravte si k ruce váš biometrický pas, který je nutností pro vyplnění formuláře ESTA. A jak poznám, že mám biometrický pas? Podívejte se na stránku osobní doklady.

Pokud ještě nemáte biometrický pas, tak si nejdříve zažádejte na příslušném pasovém oddělení o vystavení biometrického pasu. Stejně tak i při samotné cestě bez víz se občané České republiky MUSÍ prokázat biometrickým pasem.

...A JDEME NA TO - VYPLŇUJEME FORMULÁŘ ESTA

Navštivte webovou stránku a vyplňte žádost Elektronického systému cestovní registrace (ESTA) Registrace ESTA USA - https://esta.cbp.dhs.gov Formulář zde najdete v českém jazyce, ale vyplnit jej musíte anglicky bez české diakritiky, tzn. bez háčků a čárek (např. neuvádějte Londýn, ale London, apod.).

  • Pokud žádáte o povolení ESTA poprvé zvolte si na úvodní stránce levou (na obrázku červeně orámovanou) část formuláře.
  • Pokud si přejete aktualizovat již dříve odeslanou autorizaci nebo zjistit stav vyřizování žádosti zvolte část pravou (na obrázku modře orámovanou).
Spoustu z vás bude žádat o povolení ESTA poprvé, takže zvolte levou (červeně orámovanou) část stránky. Klikněte na tlačítko DALŠÍ.

Formulář ESTA USA

Pokračujte na 2. stranu úvodu.