Jet-lag aneb cestování do jiných časových pásem v USA

CO JE TO JET-LAG?

Jet lag

Jet-lag je porucha, která vzniká narušením spánkového rytmu a potká každého, kdo cestuje do jiných časových pásem. Čím větší časový rozdíl, tím jsou příznaky jet-lagu výraznější.

Příznaky JET-LAG syndromu

Hlavními příznaky jet-lag syndromu jsou hlavně nespavost, podrážděnost, bolesti břicha, denní únava, ospalost, bolesti hlavy, nevolnost a napětí, u některých žen poruchy menstruačního cyklu.

Jet-lag nevyžaduje léčbu, naše tělo se postupně vrátí k normálnímu fungování. Většinou se do tří dnů upraví spánkový rytmus, i když tělesné příznaky mohou přetrvávat i déle, zhruba pět až sedm dnů.

Při déletrvajících potížích je vhodné podat melatonin hodinu před spaním. Návrat denního cyklu k normálu podpoří ranní vystavení světlu vyšší intenzity (nad 2000 luxů).

Kde koupit melatonin?

Melatonin je v České republice k dostání pouze na lékařský předpis. V USA ho ale můžete koupit volně, a to dokonce v drogérii, takže projděte regály plné různých vitamínových přípravků a určitě tam melatonin najdete. Cena balení se různí dle počtu tablet a množství melatoninu v jedné tabletě. Například my koupili jedno balení 180 tablet po 1 miligramu melatoninu za 6 dolarů.

Naše zkušenost s melatoninem?

MelatoninBohužel patříme mezi ty, na které působí jet-lag tím nejhorším způsobem. Velká únava během dne, probdělé noci, bolest hlavy, nechuť k jídlu (což není až ta zlé :-). Zakoupili jsme tedy dvě balení (na obrázku) a provedli testy přímo na sobě. A jakou jsme měli s melatoninem zkušenost?

V každém případě nám pomohl usnout. Do hodiny po užití (na lačno) jsme už zívali a vytoužený spánek se dostavil. Pravdou je, že jsme se v noci vzbudili, na nočním stolku měli připravenou další pilulku melatoninu, takže po chvilce jsme opět podřimovali. Oproti práškům na spaní jsme NEBYLI ráno unavení.

Výrazně se nám zkrátila doba návratu do "normálu". Z původních našich obvyklých 7 dní trápení a ponocování na pouhé 2 dny, což jsme více než uvítali. Mírná únava, zejména v odpoledních hodinách, přetrvávala, ale se stavem bez užívání melatoninu se to nedalo srovnat.

Co se týče dávkování, tak na krabičce je vždy uvedeno "1 tableta před spaním", a to jak u dávkování 5 mg/tableta, tak 1 mg/tableta. Takže si vyberte :-) Na webu jsme prošli několik článků a udělali kompromis. První dva dny 5 mg a další 3 dny jako "udržovací" kůru po 3 mg.

A závěr? Naše zkušenost s melatoninem je oproti očekávání dobrá a jeho užívání se nám osvědčilo, takže při našich cestách do Ameriky jej určitě opět využijeme. Pokud se rozhodnete pro jeho užívání, tak určitě přihlédněte k vašemu aktuálnímu zdravotnímu stavu a poraďte se s lékařem. Další informace o melatoninu najdete, pokud si do Google zadáte slovo "melatonin", případně na těchto stránkách http://www.melatonin.cz/ , http://www.dobry-spanek.cz/circadin-klinicke-udaje


Já letěla do L.A. pak na Hawai pak San Francisco pak Atlanta a po návratu přes Paříž jsem totálně hotová. Večer neusnu to až k ránu vstanu odpoledne a pak se snažím usnout normálně večer a prostě nezaberu..je mi špatně, bolí mě hlava, tělo super přitom normálně když lítám tak vše ok. No není to příjemné.

Po 3týdnech na Havaji jsem se vrátil přes Soul do ČR. Teď je to druhej den doma a zatím akorát menší bolest hlavy a vždycky se probudim tak o 1-2hodiny dřív než normálně a pak před polednem na mě jde spaní, ale dá se překonat zatím

a chtela jsme rict ,ze nespim celou noc jen jsem odpadavala po 19h a chvilkama se porad budim celou noc az do rana

takze ja se ted vratila z usa..tam jsem byla 11dni a celou dobu jsem nemohla spat..odpadavala jsem kolem 19h ale od 4h uz jsme nespala..po navratu nespim porad stejne,obcas pomuze trochu vina pred spanim,ale porad nespim dobre..nekdys se probudim a jsem zmatena kde jsem kolk je hodin apod..docela to neni zrovna ok ,kdyz musim chodit do prace celkem to trva asi 14dni uz i s amerikou...cekam kdy se to upravi

Já zcela bez problémů

Blahopreju tem kteri maji porize jen tyden po navratu do Evropy. Patnact let a porad neusnu pred druhou rano.

Jako že jste se před 15ti lety vrátili z USA a ještě teď máte problém??? To asi nebude jetlag

Jojo, mužů jen souhlasit. včera přílet v večer do Chicaga, v 11 jsem šel unavený spát, a stejně jsem se vzbudil ve 4 ráno a už nemohl usnout. Zažívací problémy, bolest hlavy, jsem zvědavý za jak dlouho to přejde...

Ahoj, letěla jsem do USA-Severní Karolína, cesta tam bez problému jet-lag par dní. Cesta zpět jet-lag se vším všudy, teď je to týden co jsem doma a nemůžu usnout, ráno se zas nemůžu probudit a znovu mi začala menstruace. Tak jsem si to pěkně slízla všechno...Ale v Usa bylo super.

Po příletu do LA jsem byla unavená tak normálně, i přes časový posun 9 hodin jsem byla schopna jít spát až ve večerních hodinách místního času. Po návratu do Evropy to bylo složitější - byla jsem unavená ještě dva dny poté. Jinak ale souhlasím s tím, že USA za tu námahu stoprocentně stojí!!!

Při cestě na Západ žádný problém...člověk v letadle nemá vlastně skoro žádnou představu o čase. A když přiletí a je tma, tak je z toho letu tak unavenej, že lehne a spí. Alespoň já to tak mám. Návrat do Evropy je hrůza. U mě se to projevuje večerní nespavostí (před 2 ráno neusnu) a ranní neschopností vstát. Přes den funguju normálně, ale ten spánek:-( To vše při posunu 6 hodin.

DOBRÁ ZPRÁVA

...pro ty z nás, kteří se chystají do Ameriky je, že lety do USA, tzn. na západ, jsou většinou snášeny lépe a příznaky jet-lag syndromu jsou mnohem méně intenzivní, než lety zpět do Evropy. Obvykle stačí jeden den a jste v pohodě.

...a vaše zkušenosti s jet-lag syndromem?