NOVINKA - bílý neimigrační formulář VISA WAIVER (I-94)

Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost USA ruší povinnost vyplňovat příletový/odletový formulář (označení I-94W Nonimmigration Visa Waiver Arrival/Departure Record) pro pasažéry cestující v rámci Programu bezvízového styku (Visa Waiver Program, VWP), do kterého patří i čeští občané.

"Bezvízový program zajištuje bezpečné a bezproblémové cestování občanům ze zemí participujících v tomto programu," řekla ministryně pro vnitřní bezpečnost Janet Napolitanová. "Zrušení formulářů I-94W je dalším krokem, kdy se technologie více zapojují do zvýšení bezpečnosti a pohodlí návštěvníků a také lépe chrání citlivé údaje," dodala ministryně Napolitanová.

Cestující budou nyní zadávat své základní údaje a informace o svém cestě pouze prostřednictvím Elektronického systému cestovní autorizace (ESTA), a to ještě před cestou to Spojených států. Omezí se tak zbytečné úkony a zvýší se také ochrana citlivých osobních údajů, protože americká Celní a pohraniční stráž (U.S. Customs and Border Protection, CBP) shromažďuje údaje z ESTA na zabezpečných serverech.

CBP doporučuje, aby cestující do USA zažádali o autorizaci ESTA hned, jak začnou svou cestu plánovat. Žádost o autorizaci ESTA se může odeslat kdykoli před začátkem samotné cesty a po schválení je autorizace platná dva roky anebe do konce platnosti cestovního pasu (podle toho, co nastane dřív).

Všichni návštěvníci, kteří cestují do USA na platná víza, tzn. nemají biometrický pas a nevyplňují žádost ESTA, mají stále povinnost vyplnit imigrační formulář (I-94).

Všichni cestující směřijící do USA bez ohledu na to, zda jedou na registraci ESTA nebo na vízum, musí vyplnit formulář Celní deklarace (CBP form 6059B) - modrý formulář (text viz níže).

Jak vyplnit formuláře v letadle do Ameriky

Na palubě letadla dostanete od letušek před přistáním v USA k vyplnění jeden, případně dva formuláře:

  • celní prohlášení - Customs Declaration (modrý formulář) - vyplňuje se pouze jeden formulář za celou rodinu
  • neimigrační víza (bílý formulář) - Tento formulář označovaný jako VISA WAIVER I-94 vyplňují pouze cestující, kteří cestují na platná víza udělená na americké ambasádě (studijní pobyty, pobyty delší než 90 dnů atd.). Pokud cestujete jako turisté s délkou pobytu maximálně do 90 dnů, máte biometrický pas a registrovali se v systému ESTA, tak tento formulář nevyplňujete.

TIP: Na palubu letadla si vemte s sebou propisovací tužku.

Zde nebo v sekci "Stáhněte si" si můžete stáhnout Průvodce vyplněním formuláři, který si můžete po vytištění složit do menšího formátu a vzít si ho s sebou na palubu letadla do Ameriky.

Stejně jako při internetové registraci ESTA, kterou musíte před odletem do USA projít, tak i při vyplňování formuláře Celní prohlášení a formuláře neimigračního víza - Visa Waiver dbejte pravidla - mluvte pravdu, pravdu a nic víc než pravdu. Lhaní do dotazníků či jiných úředních listin je v USA považováno za trestný čin a může se vám to hrubě vymstít.

Související stránky:
Jak vyplnit formulář Celní prohlášení
Jak vyplnit neimigračního formuláře VISA WAIVER
Průvodce vyplněním formulářů - ke stažení