Park White Sands - New Mexico

Posted by

Autor článku: Jana Dvořáková

V letech 2013 a 2014 na jaře jsme navštívili White Sands National Park v New Mexico. Vloni jsme tam byli jenom asi půl dne, ale protože se nám tam moc líbilo, tak jsme letos si návštěvu zopakovali a využili možnosti přenocovat ve stanu.

Národní park White Sands v Novém Mexiku

White Sands - New MexicoKde leží White Sands?

White Sands najdete ve státě New Mexico a oblast se nachází asi 24 km od Alamogordo, kde jsme přespali v RV (karavanu) na parkovišti u Walmartu, je otevřen 24 hodin. Před přenocováním ve White Sands jsme měli krátký pohovor s rangerem, kdy nám bylo vysvětleno, jak se musíme v noci chovat, atd. Dostali jsme přiděleno místo ke stanování, jedna noc ve stanu stála každého z nás 3 dolary. Více o poplatcích zde. V parku není voda a jsou tam jen suché záchody, v autě se nesmí přespávat.

mapa - Národní park White Sands v Novém Mexiku

White Sands - New MexicoSouřadnice GPS Visitor Center jsou 32.778677, -106.172443 (32° 46' 45" N, 106° 10' 19" W) nebo na mapě zde.

Ubytování

Ubytování v hotelu nebo motelu v samotném parku nenajdete, je zde možné pouze stanovat. Motelové pokoje, ale najdete v nedalekém (24 km) městě Alamogordo. Velmi dobrý poměr mezi cenou a kvalitou ubytování zde nabízí motel Super 8.


Nové Mexiko - White Sands

White Sands - New MexicoDuny jsou bílé, vypadají úplně jako sníh, také tam děti „sáňkují“ a silnice jsou odklízeny pluhem. Duny nejsou tvořeny pískem, ale sádrou (gypsum), velmi příjemné na dotek, nelepí se atd. Ze zvířat jsme viděli pouze bílé ještěrky a černé brouky, žíjí tam prý i lišky, ale ty jsme neviděli. Rozloha parku je 275 čtverečních mílí a je ve výšce cca 1200 m nad mořem.


Nové Mexiko - White Sands

White Sands - New MexicoPřes den bylo velké horko, byli jsme tam začátkem června, ale v noci se ochladilo na příjemných 17, tak přišel vhod i tenký spacák. Přespání stálo opravdu zato, naprosté ticho, úžasná obloha plná hvězd, měsíc vycházející za dunami a nikde nikdo. Noc ve White Sands určitě patří k největším zážitkům naší cesty po USA. Více o stanování přes noc najdete zde (hledejte odkaz na stáhnutí pdf souboru v sekci "Backcountry Camping")


Nové Mexiko - White Sands

Drobní živočichové se výborně přizpůsobily místnímu prostředí.


Nové Mexiko - White Sands

White Sands - New Mexico


KompletnĂ­ informace o parku White Sands najdete zde.